Płytki wykonywane z cegły porozbiórkowej są nie tylko tanim, ale również bardzo popularnym elementem wystroju wnętrz. Mogą one bowiem służyć zarówno jako imponująca ozdoba, lub sposób na stworzenie bardzo oryginalnego, niespotykanego wystroju, przypominającego wnętrze średniowiecznych budowli czy przemysłowych obiektów z początku dwudziestego wieku.

Płytki cięte ze starych cegieł

płytki ze starej cegłyNajpopularniejszym i najbardziej rozpowszechnionym rodzajem płytek są te które zostały wycięte z czerwonej cegły, jaka używana była głównie do budowy budynków przemysłowych i produkcyjnych. Czerwone płytki ze starej cegły są bowiem najbardziej imponujące wizualnie, i często zachowują doskonały stan mimo bardzo znacznego wieku. Płytki z nowszej, białej cegły natomiast często używane są jako elementy ozdób ściennych, przedstawiające fragmenty ceglanego muru. Zazwyczaj utrzymywane są w całkowicie surowym stanie, i często posiadają również pozostałości po fudze czy zaprawie murarskiej. Wielu nabywców preferuje płytki posiadające skazy i wady, naturalnie powstające po rozpadzie materiału z którego cegła została wykonana. Mają one bowiem najbardziej naturalny wygląd, i mogą być używane do tworzenia najbardziej estetycznych wnętrz pomieszczeń, nie odróżniając się niemal niczym od surowych, ceglanych ścian, jeśli nie są one zabezpieczane lakierami. Płytki mające spękania, uszkodzenia czy też ubytki nie są uważane za niepełnowartościowe.

Wręcz przeciwnie, najczęściej są one preferowane ponad zwykłymi płytkami, przede wszystkim do urozmaicenia wyglądu ścian i nadania im większej autentyczności. Mimo popularności, nie są to jednak ozdoby szczególnie kosztowne, gdyż ich wykonanie jest bardzo łatwe i nie wymaga użycia zaawansowanych narzędzi czy dużego nakładu pracy.