Krętkowica kleszczowa jest poważną chorobą, która wywoływana jest przez zakażenie krętkami z gatunku borrelia burgdorferi. Borelioza wymaga odpowiedniej diagnostyki, a także podjęcia długotrwałego leczenia. Do najczęstszych objawów, które mogą wskazywać na zakażenie tą chorobą, należy rumień wędrujący, który pojawia się w okolicy wkłucia kleszcza.

Konieczność wykonania testów w przypadku podejrzenia boreliozy

borelioza testNieleczone schorzenie może powodować dolegliwości stawów, układu nerwowego oraz serca. Odpowiednie testy są w stanie wykryć chorobę. Niezwykle ważne jest zatem zasięgnięcie specjalistycznej porady lekarskiej, gdy podejrzewamy, iż naszym problemem może być borelioza Test polega na pomiarze stężeń przeciwciał IgM i IgG, które są specyficzne dla antygenów krętka. W przypadku potwierdzenia choroby konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej antybiotykoterapii. Ugryzień kleszczy nie należy bagatelizować, ważne zatem, by zasięgnąć specjalistycznej pomocy lekarskiej. Nieleczona choroba może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Testy serologiczne są niezwykle pomocne w takich sytuacjach. Ich wykonanie jest zasadne po około miesiącu od ukąszenia kleszcza. Odpowiednie testy są niezbędnym elementem diagnostyki, umożliwiają wykrycie boreliozy. Ważne, by jak najszybciej skorzystać z zaproponowanych przez lekarza metod. Dzięki nim można potwierdzić lub wykluczyć chorobę.

Pomocnym narzędziem diagnostyki są także techniki biologii molekularnej, które wykrywają obecność krętków kleszczowych na podstawie testu DNA. Badanie to ma wysoką czułość i jest skuteczne. Do wykrycia tego schorzenia niezbędne jest wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych. W przypadku boreliozy i chorób odkleszczowych należy szybko rozpocząć odpowiednie leczenie i nie zwlekać z wizytą u specjalisty.

Related Posts